انتقال بی‌سیم

انتقال بی‌سیم برق توسط امواج مایکروویو و تحولات آن تا به امروز

انتقال بی‌سیم برق توسط امواج مایکروویو

اساس مفهوم اولیه انتقال بی‌سیم برق توسط معادلات ماکسول (سال ۱۸۶۲)، بیان می‌شود. در دهه ۱۹۸۰ نیکلا تسلا ایده خود را مبنی بر تولید بی‌سیم برق مطرح نمود و اولین نتایج عملی را برای یک سیستم انتقال بی‌سیم برق، به مرحله اجرا درآورد، بطوری‌ که او را پدر برق بی‌سیم می‌نامند. هر چند در این زمینه تلاش‌های بسیار زیادی کرد، ولی موفق نشد. تلاش‌های وی در این زمینه به قدری موثر بود که به جد می‌توان گفت، اگر ایده برق‌ رسانی بی‌سیم در سطح جهانی روزی تحقق یابد، حتی اگر بر مبنای شیوه‌ای اساساً متفاوت از ر‌هیافت‌ های تسلا باشد، باید تسلا را دست‌کم از نظر معنوی طلایه‌دار و انگیزاننده آن دانست.

نیکولا تسلا( یک مهاجر صرب) از منطقه ای که امروزه کرواسی نامیده می شود، به آمریکا قدم نهاده بود. وی آزمایشگاهی در وسط یک مزرعه سیب زمینی برپا نمود که درست در پشت این آزمایشگاه، برجی به ارتفاع ۶۰ متر قرار داشت. بنابر گفته های تسلا، وی قصد داشته از این برج، برای ایجاد ارتباطی بی سیم با دنیای پیرامونش استفاده نماید.
در آن زمان، این فکر بسیار بلندپروازانه و جاه طلبانه می نمود؛ ولی در عین حال ایده ای غیرمنطقی نبود، در سال ۱۹۰۱ مارکنی، اولین سیگنال آزمایشی را از روی آتلانتیک ارسال نمود.

اما ساکنان لانگ ایسلند که در مجاورت این برج عظیم می زیستند بسیار شگفت زده می شدند اگر تسلا دومین پروژه خود را انجام می داد. پروژه دوم تسلا بقدری متهورانه و دور از ذهن می نمود که حتی وی آنرا از حامی مالی خود یعنی جی.پی مورگان نیز مخفی کرده بود.

تسلا در سال ۱۸۹۳ در نمایشگاه جهانی Columbian در شیکاگو، انتقال انرژی الکتریکی به شکل بی‌سیم را به نمایش گذاشت: او یک لامپ خلأ را که در وسط اتاقی از سقف آویخته‌بود (بی‌آن‌که سیم برق به آن متصل باشد)، روشن کرد. برای برق رساندن به این لامپ، او از القای الکترومغناطیس و سیم‌پیچی که به نام خودش نام‌گذاری شد، استفاده کرد. تسلا از آن پس اگر قرار بود در جلسه‌ ای شرکت کند، معمولاً اصرار داشت که محیط اتاق به همین ترتیب نورپردازی شده ‌باشد.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website